Noorte pärimusliku puutööringi õppekava

Küüp

Teeme märjast puust küübi. Selleks saeme välja tooriku, tahume selle formaati. Eemaldame sisu ja kuivatame mõne nädala küübi toorikut.

Ammuta ideid muuseumis olevatest küüpidest

Puitpits (koonlalaud)

Puitpitsi valmistatakse kuivast puust. Individuaalne kavandamine, selle kandmine toorikule. Puitpitsi lõikamine noa ja peitliga. Avade välja saagimine ja/või sisse lõikamine. Võimalik on sellele anda tarbe omadus nagu koonlalaud, kauniustus, aknaääris.
Kuiva puidu täkkekirja lõiketehnika. Viimistlemise tehnika.
Täkkekirja lõikamine.

Punutud korv

Okstest, juurtest, puutohust või laastust korvi või eseme punumine.  Kool annab materjali, tööriistad ja vahendid. Teadmisi omandatakse jooksvalt töö tegemise käigus.

Ummiknõu

Märjast puust tooriku saagimine, esmase ava puurimine ja nõu sisu ehk tühjuse loomine.
Välispinna ja formaatimine märjal puul. Ummiku tooriku kuivatamine. Põhja alla panek, kokkukuivamise arvestamine. Nõu kirjamine või puulõikega kaunistamine.
Kool annab materjali, tööriistad ja vahendid. Teadmisi omandatakse jooksvalt töö tegemise käigus.

Poolpuu nõu (kauss)

Künakirvega põhiliselt nõu valmistamise õppimine. Esmeks luuakse kauss, küna, kühvel. Kasutatakse toorest puitu, kuivatatakse ja viimistletakse.

Küünlalühter

Küünlalühtri individuaalne kavandamine. Treitud osade valmistamine. Muude osade valmistamine käsitöö riistadega. Koostamine ja viimistlemine. Materjal kooli poolt. Teadmised omandatakse töö käigus.

Laudnõu

Laudnõu valmistamine. Kavandatakse isikupärane toode ja tehakse valmis. Enda nõu on soovitatav kaunistada põletustehnikas. Materjali annab kool.

Painutatud kerega nõu

Puidu painutamine aurutamise teel.
Puidu painutamine aurutusahjus. Põhja ja kaane sobitamine

Kodalukk

Puus luku valmistamine. Õpilane valib luku eesmärgi, muukide arvu ja suuruse. Materjali annab kool.
4 korral 4 tundi

Talumööbel

Õpilane valib lihtsama talus kasutatavast mööblist näite nagu pink, järi, seina kapp. Käsitööriistadega valmistatakse mööbliese, mis kaunistatakse rahvuslikus stiilis.

Lokulaud

Kolmekõlalise lokulaua valmistamine. Löögihaamri valmistamine. Õpilane projekteerib lokulaua vormi ja häälestab.

Tööriistaõpetus

Erinevate tööriistade kasutuspõhimõtted. Tera lõiketeooria. Erinevate teritusvõimaluste õppimine. Oma kaasa toodud tööriista teritus.